18/02/2018

‘Cuidem-nos!’ Obrim inscripcions de la 2a edició del curs en salut mental i emocional als espais associatius

El CNJC encetem la segona edició de la “Formació en salut mental i emocional als espais associatius”. Els objectius del curs són el de consolidar el treball de la salut emocional i relacional en els espais associatius, i el de fomentar i promoure la salut emocional com a eina de prevenció dels problemes de salut mental. La novetat d’aquesta edició, és que s’ha ampliat el contingut per abordar l’estigma i el tabú de les persones joves amb problemes de salut mental.

La jornada formativa, s’adreça a membres d’entitats juvenils, o bé del moviment associatiu en general. En aquestes sessions posarem atenció al rerefons invisible que sovint hi ha darrere d’aquests temes, ens dotarem d’eines per posar fi als prejudicis i tabús en salut mental per tal que les entitats siguin espais lliures d’estigma on es fomentin accions per acabar amb la discriminació en salut mental. 

Es treballarà per a la plena inclusivitat i efectiva participació de les nostres associades, per donar resposta i prevenir el “burn-out” associatiu, per aprendre a resoldre els conflictes en el sí de les nostres entitats i per dur a terme un bon acompanyament emocional de les nostres persones associades. La formació partirà de les pròpies experiències de cadascuna de les persones participants a la seva entitat, i mitjançant exercicis pràctics, descobrirem eines per treballar diàriament totes aquestes qüestions.

El curs, a càrrec de les entitats Fil a l'Agulla i Obertament, serà gratuït i tindrà lloc el divendres 2 de març de 16h a 20h i el dissabte dia 3 de març de 09.30h a 13.30h i de 15h a 18h, al Casal de Barri Pou de la Figuera  (Carrer de Sant Pere Més Baix, 70, 08003 Barcelona). 

S'han esgotat les places per al taller, per tant, queden tancades les inscripcions.

PROGRAMA
 • Primera part: Sensibilització en salut mental tabú i estigma
  • Què és l'estigma en salut mental i com funciona?
  • Consolidar les bases de la lluita contra l’estigma en salut mental.
  • Etiquetes i prejudicis.
  • Qüestions de llenguatge.
  • Històries de salut mental en primera persona.
  • Donar la cara per la salut mental.
 • Segona part: Democràcia profunda, emocions i gestió de conflictes
  • Què són entitats saludables a nivell emocional i relacional?
  • El concepte de democràcia profunda com una manera d’incloure tota la diversitat d’experiències.
   • La realitat visible i la realitat invisible. 
   • La identitat majoritària, minoritària i els límits a nivell personal i grupal.
  • Submergint-nos en la realitat invisible: les emocions:
   • Com vivim les emocions a nivell personal i en la nostra entitat. 
   • Eines per afavorir l’expressió i la gestió de la diversitat emocional.
  • Submergint-nos en la realitat invisible: els conflictes:
   • Com vivim els conflictes a nivell personal i en la nostra entitat. Eines per detectar i gestionar els conflictes.

Documents adjunts 
AdjuntMida
PDF icon programa_cuidemnos.pdf518.11 KB

Subscriu-te!

Escull les vies per les quals vols ser contactat pel Consell Nacional de la Joventut de Catalunya (CNJC):


He llegit l’avís legal i la política de privacitat i autoritzo l‘enviament de butlletins informatius, així com el tractament de les meves dades personals per part del CNJC. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.